درز صحبت‌های ظریف به بیرون از کمیسیون امنیت ملی مجلس

آقای ظریف طبق دعوت کمیسیون امنیت ملی مجلس روز دوشنبه پانزدهم مهر به این کمیسیون رفت. این جلسه با حواشی‌ای همراه شد. صبح روز بعد کیهان در تیتر یک خود از قول ظریف نقل کرد: “مکالمه روحانی با اوباما و دیدار طولانی من با کری نابجا بود.” البته سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز عیناً این صحبت‌ها را به ظریف منتسب کرده بود. ظریف نیز از این نقل قول‌ها ناراحت شده و هم خودش و هم سخنگوی دستگاه دیپلماسی این جملات را تکذیب کردند. این را بعداً آقای ظریف می‌گوید که آمادگی دارد کل صحبت‌هایش را بدون کم و کاستی از صدا و سیما پخش کنند.

بدون اینکه بخواهم قضاوت کنم جملات منتسب به وزیر امور خارجه کشور درست بوده یا نه، نفس انتقال این جملات از جلسه‌ای که یکی از ارکان جلسه می‌گوید و یا به نوعی می‌خواهد محرمانه باشد و به بیرون درز نکند، آیا کار اخلاقی و شرعی و باتوجه به ماهیت جملات، عقلانی‌ای به حساب می‌آید؟ در معارف اسلامی‌مان داریم مجالس در نزد صاحبان آن مجالس امانت است و نباید بدون اذن و اجازه از صاحبان مجالس به بیرون درز کنند. ظریف

پیامبر اکرم صل الله علیه وآله فرمود: «المجالس بالامانه وافشاء سرّ اخیک خیانه فاجتنب؛(۱) مجلس‌هایی که در آن می‌نشینی، امانت است و افشای راز برادرت خیانت، پس از آن پرهیز کن.» همچنین در حدیثی مشابه از امام صادق علیه السلام  داریم که حضرت فرمود: «المجالس بالأمانه و لیس لاحد ان یحدّث بحدیث یکتمه صاحبه الّا باذنه الّا ان یکون ثقه او ذکراً له بخیر؛(۲) مجلس‌هایی که در آن می‌نشینی امانت است و برای کسی روا نیست اگر سخنی را که گوینده آن قصد کتمان آن را دارد، به دیگران بگوید(که این کار خیانت است) مگر این که خود او اجازه دهد و یا فرد مورد اعتماد باشد و او را به خیر یاد کند.»

بهرحال انتشار صحبت‌های وزیر امورخارجه با توجه به تأکید ایشان بر عدم انتشار این مجلس، اقدام نامناسبی بود. رهبر معظم انقلاب نیز بصورت گلایه مانند در بیاناتشان این ضعف و ایراد را قبلا اشاره کرده‌بودند. ” مجالس با امانت همراه باید باشد. یعنی شما با دوستتان نشستید دارید حرف می‌زنید بعضی از مطالب هست که انسان ممکن است در یک جلسه‌ای با دوستی، دوستانی درمیان بگذارد، حاضر نباشد این مطلب را در ملأ عام به همه مردم بگوید، اگر چنانچه این مطلب بوسیله دوستانی که در آن جلسه هستند پخش شد، اعلام شد، اینجا و آنجا گفته شد، به قول رائج معروف در این زمان افشاگری شد(کأنه افشاگری یک ارزش است!، افشاگری می‌کنیم!) اگر اینجور شد برخلاف مقصود گوینده اعلام شده‌است. به خصوص آن هنگامی‌که آن حرف یا آن گوینده حساس هستند، حرف حرف حساسی است یا گوینده، گوینده حساسی است که وقتی حرف از بان او نقل بشود تأثیرات بیشتری خواهد داشت و اگر مخرب باشد آن تأثیرات مضاعف خواهد شد یا زمانه، زمانه اینچنینی است که وقتی حرفی پخش شد آثار سوئی می‌بخشد. این الان مبتلا به همه ماست. جلسه خصوصی حساسی را تشکیل می‌دهند تأکید می‌کنند حرف بیرون این جلسه نرود بعد از دو ساعت سه ساعت، انسان می‌بیند این حرف همین طور بین سایت‌ها و بین زبان‌ها و یک خرده زیادی و یک خرده کم و یک خرده تحریف و این‌ها است. المجالسُ بالامانه. باید عادت کنیم هرچه شنیدیم را نباید بر زبان آورد این فضای جامعه را فضای بیماری می‌کند. این‌ها چیزهایی است که هم خود ما باید رعایت بکنیم و هم به دیگران بگوییم رعایت بکنند.”

می‌بایست دوستان علاقمند به پیروی از رهبر انقلاب به این موضوعات اخلاقی بیشتر توجه کنند و استدلال‌های عجیبی ارائه نکنند. 

——————————-

۱)بحارالانوار، ج ۷۷، ص ۸۹٫
۲)اصول کافی، ج ۲، ص ۶۶۰٫


یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

بازتاب

بازتاب URL برای این نوشته:
http://www.khanetab.ir/wp-trackback.php?p=871

دیدگاه

سلام حاج حمزه دمت گرم
مطلب خیلی خوبی بود – این جور مطالب اخلاقی توی فضای سیاسی و استدلال های سیاسی و بحث های سیاسی اون هم اینطور مستند به احادیث خیلی عالیه ولی جاش خالیه!

[پاسخ]

قدیری پاسخ در تاريخ می 2nd, 2014 4:34 ب.ظ:

سلام داداش
قربانت

[پاسخ]

ارسال دیدگاه