تأمّلات اولیه ی من راجع به تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی

امسال هم همانطور که چندسال گذشته رهبر معظم انقلاب وعده داده بود، سالی با رویکرد اقتصادی نامگذاری شد. تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامی‌است که درپی سال جهاد اقتصادی، انتخاب شده است. بعضاً که فضای رسانه ای را می‌دیدم، هرکسی که احساس می‌کرده است که وظیفه ای بردوشش است که نامگذاری این سال را تبلیغ کند و یا در جهتش اقدام عملی و سازنده ای بکند، دست بکار شده بود. تولید ملی، حمایت ازکار و سرمایه ایرانی

البته این جدای از احساس وظیفه‌هایی است که بعضی از نهادها به اسم وابستگی به حکومت، از سر اجبار و کارهای زورکی دست به پارچه نویسی‌ها و سربرگ نویسی‌ها و تبلیغات خیابانی در راستای وظیفه انقلابی شان(!) می‌زنند که جالب است رهبر انقلاب از این اقدامات آن‌ها را نهی کرده است. بهرحال کار هیجانی کردن و طبل و دهل زدن یک مقدار در عوض کارهایی که شعارش داده می‌شود تا ذهن‌هایی درگیر شوند و کار اساسی صورت بگیرد، اشتباه گرفته می‌شود و عده ای هم که بودجه‌های مازادشان را که مجبورند هزینه بکنند، این عرصه را خوب برای تازیدن می‌بینند.

در راستای تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی بعنوان یک دانشجوی معارف اسلامی‌و اقتصاد، چند نکته به ذهنم می‌رسد که متذکر می‌شوم :

  1. شعار امسال یک وظیفه ای را بر دوش جانب عرضه در اقتصاد می‌گذارد و وظیفه ی دیگر را بر دوش جانب تقاضا. جانب عرضه که بنگاه‌های اقتصادی باشند موظفند که کیفیت و قیمت محصولاتشان را در سطحی قرار دهند که قابل رقابت با کالا‌های خارجی باشد و صرفاً متقاضیان کالاها بخاطر وطن دوستی و پیشرفت کشورشان دست به خرید از کالاهای داخلی نزنند چرا که این با عدالت سازگار نیست که تولید کننده داخلی محصولاتی بی کیفیت تولید کند و بعد هم بر طبل تولید داخلی بکوبد و مردم را به خرید از خودش ترغیب کند، بدون اینکه بخواهد به فکر کیفیت و پایین آوردن قیمت تمام شده ی محصولش باشد و این نوعی فریب خریدار است و رهبرانقلاب هم مسلماً تشویق به بی عدالتی نمی‌کنند. از طرف دیگر دولت که باید بعنوان حامی‌بخش تولید باشد در این وضعیت هدفمندسازی یارانه‌ها باید بسته‌های حمایتی خود را از بخش تولید اجرایی کند و نباید بین شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی با بخش تولیدی خصوصی تبعیضی گذاشته شود. اما بر جانب تقاضاست که کالای داخلی را به کالای وارداتی ترجیح دهد اگرچه که بخواهد مقداری از کیفیت محصول صرف نظر کند ولی به فکر یک مهم دیگر باشد که آن هم دست گیری از این طفل که تولید داخلی است می‌باشد.
  2. اجرایی شدن شعار امسال ملزوماتی دارد که باید بدان‌ها توجه کرد و از آن‌ها غافل نبود. یکی از این ملزومات فرهنگ سازی در این راستاست. بنظر من راستای اصلی فرهنگی شعار امسال بحث اعتمادبنفس ملی است که یک نمونه از تبلورهای شعار “مامی‌توانیم” امام خمینی رحمه الله علیه است. باید با فرهنگ سازی در جامعه این باور را یقیناً برای مردم ایجاد کرد که می‌شود که کالای ایرانی را به کالای خارجی ترجیح داد و اگر بعضاً این ترجیح مصلحتی باشد ولی در آینده این یک واقعیت خواهد شد.
  3. نقش دولت و مجلس در تحقق شعار امسال بسیار مهم است طوری که باید با حذف قوانین دست و پاگیر در پیش پای بخش تولید و بازارهای سرمایه و تصویب قوانین تسهیل کننده ی تولید و قرار دادن مشوق‌های قانونی به کمک بخش تولید و بازارهای سرمایه بیایند و همچنین بانک مرکزی با ابلاغ قوانین ویژه ای شرایط اعطای تسهیلات بانکی را به کسانی که هویت توانمندی آن‌ها در امر تولید احراز شده است، تسهیل نماید. در این بین نباید از نقش دولت در پرداخت یارانه‌های بخش تولید به خودشان غافل شد که تورم ماه‌های پایانی سال ۹۰ مربوط به اختلال در پرداخت یارانه‌های بنگاه‌های تولیدی بود که قبل از این، کسانی که مسائل مربوط به بخش تولید را رصد می‌کردند از بالارفتن هزینه ی حمل و نقل برای بخش تولید هشدار داده بودند. حمایت منطقی از بخش تولید موجب حفظ سطح اشتغال و ایجاد زمینه ی اشتغال‌های جدید را فراهم می‌کند.
  4. اگر حمایت از سرمایه ی داخلی صورت بگیرد بخشی از التهابات موجود در بازار طلا و ارز کاسته می‌شود و این زمانی محقق می‌شود که از بازار بورس حمایت ویژه ای شود. راه اندازی و رونق بخشیدن به بورس انرژی و بورس کالا می‌تواند کمک بسزایی به بازار سرمایه بکند. البته که اگر بخش تولید ما قوی عمل کند بازتاب آن در بورس خودش را نشان خواهد داد ولی نباید از نقش مؤثر سازمان بورس و اوراق بهادار در بکارگیری ابزارهای جدید و تسهیل سازی معاملات بورس غافل شد که البته الحق و الانصاف این سازمان کارنامه کاری خوبی را تا به اینجا از خود بجای گذاشته است.
  5. در انتها از درایت حکیمانه ی رهبری عزیز انقلاب در نامگذاری امسال باید خدا را سپاسگزار بود که در شرایط هجوم تحریم‌ها مفهوم اقتصاد مقاومتی را در عمل به رخ دشمن کشاندند و هر طور که نگاه می‌کنم با توجه به تحریم‌ها و گرانی ارز و … این یک انتخاب حکیمانه بود.

* : از اینکه شمارش‌های نکات بصورت حروف یونانی نمایش داده می‌شود باید اعلام برائت بکنم و من هم نمی‌پسندم ولی باید بحساب اشکال فنی بگذارید.


یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 امتیاز, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...

بازتاب

بازتاب URL برای این نوشته:
http://www.khanetab.ir/wp-trackback.php?p=514

دیدگاه

سلام وادب
امیدوارم سال خوبی برای مردم ایران باشه
اما یه جمله ای از یکی از نوشته های من سوال کرده بودین
اون جمله ای که نوشتم و شما از ان انتقاد کرده بودید
بنظرم همانطور که شما ان را تذکر دادید نوشته طوری است که خود خواننده متوجه میشود.
ممنون ازتون

[پاسخ]

محمدحمزه قدیری نژادیان پاسخ در تاريخ آوریل 9th, 2012 8:54 ب.ظ:

سلام و درود
شما هم سال خوبی داشته باشید

[پاسخ]

ارسال دیدگاه