پرهبز از پرورش ربات‌های بدون اندیشه

چند روز قبل بود که صحبت از یکی از افراد سیاسی و شخصیت‌های مملکتی شده بود دیدم که شخصی از سران به یکباره مورد تهاجم قرار گرفت و تهاجم ناجوانمردانه ای به او شد. تصمیم می‌گیرم که در انصاف و اعتدال در نقد دیگران تذکری بدهم و گوشه ای از خدمات آن شخص را متذکر شوم. بعد از پایان صحبت‌هایم می‌بینم که کسی از حاضرین شروع به فرمایشات گهرباری می‌کنند که ربط حرفش را به حرف‌های خودم نمی‌فهمم. برایم واضح است که حرف‌هایی را از جزوه و مقاله ای که بزور دستش داده اند که بخواند، دارد از حفظ برایم می‌گوید. سعی می‌کنم که متانت بحث را حفظ کنم ولی اعتراف باید بکنم که بعضاً در قسمتهایی از صحبت، بزور خنده ام را کنترل می‌کنم. خلاصه حرفش در دفاع از جایگاه ولایت فقیه است ولی چه کنم که می‌دانم حتی چه مقاله ای را دارد برایم با تعصب و سختی و شدت هجی می‌کند و از این مهمتر ربط این فرمایشات متشابه به روخوانی را به حرف‌های خودم نمی‌فهمم. می‌خواهم یک مقدار تعارف را کنار بگذارم و بگویم ببخشید چه ربطی دارد؟! ولی منصرف می‌شوم و می‌گذرم.

می‌گویند که دار دنیا کوچک است و انسان‌ها این را لمس می‌کنند. چند روز بعد از این واقعه است که همین شخص موعظه کننده را در بحثی دیگر می‌بینم. کسی از معضلی ناراحتی می‌کند و من هم در آن جمع نشسته ام و آرزوی اصلاح می‌کنم. به ناگهان می‌بینم که شروع به شخم زدن مملکت می‌کند و راه درمان را در انقلابی دیگر می‌بیند. متعجبانه می‌گویم چطور؟ متعصبانه پاسخ می‌دهد که ما از اول برای حکومت اسلامی‌انقلاب کردیم و حالا که محقق نشده است، امروز هم باید دوباره انقلاب کنیم و همه چیز را بهم بریزیم و بعداً هم تصریح می‌کند که باید انقلاب کرد و نه اصلاح. از فضای تعصب با عجله خارج می‌شوم و به فکر فرو می‌روم که کسی که در یک نهاد ارزشی فعالیت می‌کند چرا باید اینقدر به راحتی و زود حرفش را عوض کند و به تناقض گویی بیافتد؟ چقدر متعصبانه فکر کردن و بدون اندیشه بودن می‌تواند کسی را از حقیقت دور کند که گویی چشم و گوشش را بسته اند و از خود چیزی ندارد و گاهی به جریان بادی می‌پیوندد که به شرق می‌رود و گاهی به جریان بادی دیگر می‌پیوندد که به غرب می‌رود؟

اصولاً اندیشیدن برای کسانی که خط اندیشه‌هایشان را بطور دیکته شده از دیگران دریافت می‌کنند، سخت است و باید آگاه بود که در کارهای پرورشی ِ فرهنگی و انقلابی ربات‌های متعصب و بی مغز را تحویل جامعه نداد که البته غالباً اینطور نیست.


یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 امتیاز, میانگین: 3٫00 از 5)
Loading...
برچسب‌ها: , ,

بازتاب

بازتاب URL برای این نوشته:
http://www.khanetab.ir/wp-trackback.php?p=482

دیدگاه

نظر سنجی در مورد رییس جمهور بعدی جمهوری اسلامی ایران در وبلاگ جبهه

http://shahadat4.blogfa.com

[پاسخ]

ارسال دیدگاه