پیشگیری بر معضل رأی‌های لیستی

به نام خدا

عموماً دوست داریم که به درمان و چاره اندیشی برای مشکلات پیش آمده مان بپردازیم تا اینکه بخواهیم اشتباهی را قبل از اینکه بوقوع بپیوندد جلویش را بگیریم و مانع برای آن پیش آمد اشتباه بشویم . در اصطلاح می‌گویند که پیشگیری از درمان بهتر است ولی بنظر می‌رسد که بیشتر اموراتمان به درمان اختصاص پیدا می‌کند تا پیشگیری

در انتخابات مجلس شورای اسلامی‌نیز می‌بینیم که این روال طبیعی رفتارهایمان ادامه دارد . طوری که نزدیک انتخابات که می‌شود یادمان می‌افتد که ساز و کارهای انتخاباتی مان دچار مشکل است و این مشکل برای مجلس شورای اسلامی‌که قرار است عصاره ی فضائل ملت باشد  بیشتر می‌باشد . بطور مثال همانطوری که می‌دانیم رأی دادن لیستی به بهانه ی رأی نیاوردن افرادی که صلاحیت کمتری دارند و در مورد آن‌ها دچار تردید هستیم ، پیشنهاد می‌شود . در صورتی که تجربه نشان می‌دهد بعد از گذشت چند ماه می‌بینیم بعضی افرادی که در لیست قرار گرفته بودند و بدلیل القای امتیاز رأی دادن لیستی ، موفق به ورود به مجلس شده اند ، دچار اشتباهات فاحش و برخلاف مشی القا شده از طرف آن لیست می‌شوند که نمونه‌های این را در ماجراهایی چون یکشنبه سیاه در مجلش هشتم و یا ماجرای فتنه ۸۸ می‌توان دید . در حالی که مردمی‌که بدنبال رأی دادن به افراد امین و وکلای صالح بودند به اشتباه خود پی می‌برند که چرا عده ای را بدون شناخت و صرف اینکه در فلان لیست که مشی کلی اش را می‌پذیرفتیم قرار داشت ، انتخاب کردیم ؟ البته این افسوس سودی به حالشان نمی‌کند و کار از کار گذشته است . در مذمت این لیستی رأی دادن‌ها بازهم می‌توانید مقاله “انتخاب فرد اصلح یا لیست اصلح ؟ ” را نیز مطالعه نمایید .

در مجموع می‌بینیم که خطر رأی دادن‌های لیستی معمولاً در تهران بیشتر است که قرار است یک تعداد زیادی نماینده را مردم انتخاب کنند در صورتیکه اگر کسی بخواهد بصورت دقیق این افراد را مورد ارزیابی قرار دهد وقت بسیاری از او می‌گیرد و شاید برایش مقدور نباشد و حداقل اینکه از کیفیت تحقیقش کم می‌کند و این‌ها مضر است و گفتنی است که همین تعداد بالای نماینده ای که باید مردم انتخاب کنند ، موجب می‌شود که بازار لیست‌های انتخاباتی داغ شود . اینجاست که می‌گوییم چه خوب است پیشگیری بر این معضل خصوصاً حوزه ی انتخابیه تهران شود .

بدین معنی که پیشنهاد می‌شود با تقسیم بندی منطقه ای و ناحیه ای حوزه ی انتخابیه تهران تعداد نماینده ای که باید افراد در هر منطقه از تهران برگزینند را  کاهش دهند تا اولاً مردم هر منطقه افراد محدودی را پاسخگوی مشکلاتشان بدانند و همچنین اینکه شناختی که مردم می‌خواهند از کاندیداها برای رأی دادن بدست بیاورند ممکن و شدنی باشد و بازار برای بعضاً افرادی که خود را در لوای لیست از سنجه ی ارزیابی  مردم می‌رهانند ، داغ نشود . با تمام این تفاسیر این حرکت نیاز به عزم مجلس بعدی دارد و برای این انتخابات که کاری نمی‌شود کرد ولی مردم نباید اجازه ی ورود کسانی که در پشت افراد خوش نام لیست‌ها پنهان شده اند را بدهند .

* : فکر اولیه ی این پیشنهاد را از یکی از بچه‌های دانشگاه امام صادق علیه السلام که چهارسال گذشته کاندیدا بود گرفتم . نمی‌دانم که مجدد کاندیدا شده است یا خیر . آقای صمد علی لکی زاده را می‌گویم.


یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (1 امتیاز, میانگین: 4٫00 از 5)
Loading...

بازتاب

بازتاب URL برای این نوشته:
http://www.khanetab.ir/wp-trackback.php?p=166

ارسال دیدگاه